PIESZO PO KOLOROWYM DACHU ŚWIATA
wyprawa trampingowo-trekkingowa do Peru
październik 2025

Pierwsze skojarzenia na myśl o Peru to przede wszystkim dwa słowa – „przestrzeń” i „kolory”. I jeszcze trzecie – „wysokość”. No i jeszcze czwarte (wynikające bezpośrednio z trzech poprzednich) – „przyspieszony oddech”…
Tak wyobrażałem sobie Peru, kiedy planowałem pierwszą podróż w 2022 roku. Myślałem, że wskoczę tam tylko raz, pojeżdżę, zobaczę najciekawsze zabytki i na tym się skończy moja peruwiańska przygoda. Myliłem się – coś poszło nie tak - wracam tam każdego roku i chce wracać jeszcze częściej, chociaż lista kolejnych krajów do odwiedzenia czeka… Peru urzekło mnie przestrzenią, potęgą Andów, uśmiechem ludzi i kolorami. Bardzo lubię tam wracać…

W trakcie siedemnastu dni wyprawy odwiedzimy najciekawsze miejsca południowego Peru – przede wszystkim niebotyczne Andy ze Świętą Doliną i Tęczowymi Górami, zabytki inkaskie i konkwistadorskie, najwyżej położone żeglowne jezioro (Titicaca), jeden z najgłębszych kanionów świata (Colca). Podróżować będziemy w miarę możliwości jak najbliżej mieszkańców, aby poznać klimat i niezwykłą atmosferę tego miejsca. Peru to inny świat, magiczne miejsce – warto tego doświadczyć i przekonać się o tym na własne oczy.

Program wyprawy jest bardzo bogaty, ale z uwagi na ograniczony czas i środki nie wyczerpuje on wszystkich możliwości – skupimy się na najciekawszych partiach górskich centralnej i południowej części kraju. Północną część Peru i Amazonię zostawimy sobie na następny raz.

Zanim podejmiecie decyzję o udziale w wyprawie proszę zapoznać się z wszystkimi szczegółami planu ramowego i z uwagami a w razie ewentualnych pytań najlepiej kontaktować się bezpośrednio z twórcą i prowadzącym – Jackiem Jasińskim (whatsapp +48 694 682 217 lub email: nomadiclife.eu@gmail.com)

UWAGA 1: Wyprawa przeznaczona jest dla osób aktywnych, lubiących górskie wędrówki z plecakiem i otwartych na proste formy podróżowania (tramping i trekking). Od uczestników wymagane jest obycie w górach i na campingu, sprawność fizyczna i kondycja umożliwiające kilkugodzinne wędrówki z plecakiem (ok 15-20 kg) w wysokich górach. Planowane trekkingi są proste technicznie, ale męczące ze względu na strome i długie podejścia /zejścia (przewyższenia ok 800-1200 m) oraz znaczną wysokość (ok 2500 – 5000 mnpm).

UWAGA 2: Zanim kupimy bilety do Peru, warto rozważyć kwestię przylotu do Limy dzień lub dwa dni wcześniej. Daje nam to bezpieczny bufor czasowy w razie sytuacji z opóźnieniem lotu lub bagażu do Limy. Podobnie przy wylocie z Limy – warto zostać przynajmniej 1 noc dłużej, na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu Arequipa – Lima (nigdy mi się to nie zdarzyło, ale różnie może być w wysokich górach). Czas w Limie można przeznaczyć na zwiedzanie miasta, wypad (z lokalną agencją turystyczną) do Paracas i rejs na wyspy Baleas (bardzo ciekawy Park Narodowy nad Pacyfikiem, słynący z surowych krajobrazów i kolonii ptaków, pingwinów i lwów morskich) lub zakup pamiątek (tuż przed wylotem!!! W Limie znajdują się targi rękodzieła z ogromnymi ilościami różnorakich lokalnych wyrobów dla turystów w najlepszych cenach. Nie trzeba będzie tego wozić i nosić przez ponad 2 tygodnie wyprawy).
W razie potrzeby służę pomocą, podpowiem jak tanio i miło spędzić wolny czas w Limie…

UWAGA 3: Plan podróży może ulec korekcie w sytuacjach losowych, trudnych do przewidzenia przez organizatora (np. klęski żywiołowe, odwołania lotów lub przejazdów (będących wynikiem załamania pogody, katastrofy lotniczej/drogowej/kolejowej/morskiej, strajków i rozruchów politycznych).
Do tej pory nie miałem nigdy takiej sytuacji i za każdym razem plan realizowany był w 100%, ale wszystko może się wydarzyć… W takich sytuacjach modyfikacja planu podróży dostosowana będzie do ogólnej sytuacji, możliwości organizatora i bezpieczeństwa uczestników.

Do tej pory nie miałem nigdy takiej sytuacji i za każdym razem plan realizowany był w 100%, ale wszystko może się wydarzyć… W takich sytuacjach modyfikacja planu podróży dostosowana będzie do ogólnej sytuacji, możliwości organizatora i bezpieczeństwa uczestników.

Link do krótkiej fotorelacji z poprzednich wyprawy: fotki z Peru 2022-2024

Termin:

7-23 września 2025 (17 dni)

Cena:

6600 pln* + 1370 euro**

* kwota w pln płatna przelewem na konto biura
** kwota w euro płatna gotówką na miejscu w pierwszym dniu rozpoczęcia wyprawy

UWAGA: Przy zgłoszeniu potwierdzonym wpłatą zadatku do 16 lutego 2025 obowiązuje cena promocyjna: 5750 pln* + 1370 euro**

Minimalna ilość uczestników – 6 osób, maksymalna – 12 osób


Ramowy program wycieczki:

Dzień 1 Lima – Cusco
Przylot do Limy (chyba że ktoś przyleciał wcześniej) i około 14-15:00 spotkanie na lotnisku. Następnie przelot do Cusco (ok 1h 15’) , przejazd taksówkami do hotelu w centrum miasta i odpoczynek. Wieczorem spacer po starym mieście i relaks. Generalnie, ten dzień ma służyć odpoczynkowi i aklimatyzacji…

Dzień 2 Cusco - Pisac
Nad miastem Pisac w Świętej Dolinie wznoszą się pozostałości bardzo dobrze zachowanego i pięknie położonego miasta Inków – przez wielu nazywanym drugim Macchu Picchu, wczesnym popołudniem powrót do Cusco, obiad w lokalnej restauracji, czas na odpoczynek, zwiedzanie i relaks…

Dzień 3 Cusco - Vinicunca
Wcześnie rano wycieczka na Tęczowe Góry (max. wys. 5100 mnpm) i dla chętnych dodatkowo podejście do Czerwonej Przełeczy – łącznie około 3-4 godz. chodzenia. Śniadanie i obiad w trasie.
Około 16:00-16:30 powrót do Cusco, odpoczynek, zwiedzanie, clubbing etc… relaks…

Dzień 4-5-6 Trekking Salkantay (Soraypampa – Hydroelectrica – Aguas Calientes)
Wcześnie rano (ok. 04:00) przejazd do wioski Soraypampa (wys. 3900 mnpm) w której zaczynamy pierwszy trekking – przez przełęcz Salkantay (4650 mnpm) do Machu Picchu. Po śniadaniu pokonujemy przewyższenie ok 750 m do podnóża świętego szczytu Salkantay (6271 mnpm). Następnie schodzimy doliną do wioski Chaullay (ok 2800 mnpm). Wzdłuż rzeki św. Teresy starą ścieżką trawersującą strome zbocza doliny porośnięte bujną roślinnością (dżungla!) dochodzimy do Sahuayaco (ok. 2000 mnpm) , skąd przez przełęcz LLactapata (2750 mnpm) schodzimy do miejscowości Hidroelectrica (ok 1800 mnpm) w dolinie rzeki Urubamba. Stąd już tylko 2 godziny marszu wzdłuż torów kolejowych do Aguas Callientes (2050 mnpm)– miasteczka zagubionego w dżungli, które jest bazą wypadową do zwiedzania ruin najpiękniejszego miasta Inków. Poza Machu Picchu i Centrum Badań Motyli w Aguas Callientes nie ma nic ciekawego, jest to typowa turystyczna osada służąca obsłudze najważniejszej atrakcji turystycznej Peru. Wieczorem mamy czas na odpoczynek i relaks po trzydniowym trekkingu – dosyć krótkim (ok. 60 km), prostym technicznie ale bardzo męczącym ze względu na strome podejścia i zejścia, znaczne różnice wysokości (3900-4650-2800-2000-2700-1800-2050), skaliste i kamienne podłoże.

Dzień 7 Aguas Calientes – Ollantaytambo
Wcześnie rano przejście z Aguas Calientes do punktu kontrolnego (czas przejścia 1-1,5 godz). Dla osób które nie chcą iść na piechotę – możliwość przejazdu specjalnym autobusem (przejazd 20 minut, koszt 34 usd w obie strony). Zwiedzanie Macchu Picchu (około 3-5 godz. w zależności od trasy), po południu obiad w Aguas Calientes i przejazd pociągiem (ok 1,5-2 godz) do Ollantaytambo, odpoczynek i nocleg w hostelu.

Dzień 8 Ollantaytambo - Cusco
Zwiedzanie pięknie położonego Ollantaytambo, z ruinami inkaskimi i ładnie zachowanym miastem, po obiedzie na lokalnym bazarze przejazd do Salineras de Mares (zabytkowe saliny malowniczo położone na stokach doliny) i Cusco, spacer po mieście, nocleg w hotelu.

Dzień 9 Cusco
Po śniadaniu przejazd autobusem do Puno (ok. 8 godz.) – głównego miasta położonego nad jeziorem Titicaca. W Puno czas wolny, zwiedzanie miasta.

Dzień 10 Puno - Taquile
Rano (ok. 08:00) przyjazd do Puno i transfer do portu. Rejs na „pływające” wyspy Uros i skalista wyspe Taquile – słynącą z tradycji tkackich i dziewiarskich – zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Około 14-15:00 powrót do Puno, obiad w lokalnej restauracji, odpoczynek w hotelu, zwiedzanie miasta – relaks…

Dzień 11 Puno – Arequipa
Po śniadaniu w hotelu przejazd na dworzec autobusowy i do Arequipy (ok. 7-8 godzin), wieczorem czas wolny, zwiedzanie miasta, nocleg w hotelu.

Dzień 12 Arequipa – Laguna de Salinas
Wcześnie rano wyjazd do rezerwatu Salinas y Aqua Blanca, kąpiel w ciepłych źródłach mineralnych, spacer po dnie słonego jeziora (może uda się spotkać jakiegoś flaminga, który zapomniał odlecieć z zimowego przystanku w trakcie swoich dorocznych wędrówek)- po drodze obiad w lokalnej restauracji i powrót do Arequipy – czas wolny, relaks, spacer po starym mieście. Około 19-20:00 spotkanie z szefem agencji organizującej nasze wejście na Chachani. Przygotowanie do wyprawy.

Dzień 13 Arequipa – Chachani
Około 7-8:00 wyjazd samochodami terenowymi do siedziby agencji (sprzęt campingowy) i na „mercado” (śniadanie). Przejazd do punktu wyjścia (około 3-4 godziny) – na poziomie 5000 mnpm. Aklimatyzacyjne przejście na miejsce campingu (5200 mnpm) – ok 2 godziny. Wczesna kolacja i po zmroku odpoczynek w namiotach.

Dzień 14 Arequipa - Chachani
Około 01:00 pobudka i lekkie śniadanie. Około 02:00 wyjscie z obozu w strone Chachani. Jednostajne podejście po kamienistej ścieżce z poziomu około 5200mnpm do 6056 mnpm. Podejście nie ma żadnych trudności technicznych, natomiast jedynym słabym punktem jest znaczna wysokość i reakcja organizmu. Około 7-8:00 wejście na szczyt. Zejście do obozu w zależności od kondycji 2-3 godziny. Krótki odpoczynek, pakowanie bagaży i namiotów, przejście do samochodów (1,5 godz). Powrót do Arequipy około 15-16:00. Obiad w lokalnej restauracji, odpoczynek, zwiedzanie Arequipy.

Dzień 15 Areguipa – Cabanaconde – Sangalle
Wcześnie rano (ok. 06:00) wyjazd z hotelu, śniadanie w trasie (na „mercado”) i przejazd przez płaskowyż Agua Blanca. Po ok 3,5-4 godz. dojeżdżamy do kanionu Colca (po drodze postoje na 2 punktach widokowych w najciekawszych miejscach). Koniec podróży w Cabanaconge, skąd wyruszamy na trekking do oazy Sangalle na dnie kanionu Colca ( czas zejścia około 2-2,5 godziny, ścieżka kamienista ok 1100 m jednostajnego zejścia). Po południu odpoczynek przy basenie w oazie, kolacja, czas wolny.

Dzień 16 Sangalle
Czas wolny na regenerację po trudach dwutygodniowej wędrówki, dzień spokojnych trekkingów w Colca lub relaks w „oazie” i kąpiele w słońcu i basenie, noc w bungalowach na dnie kanionu.

Dzień 17 Sangalle – Arequipa – Lima
wcześnie rano (około 04-05:00) wyjście z Colca do Cabanaconde (3-4 godz podejścia, jednostajne podejście kamienista ścieżką 1100 m), w miasteczku śniadanie, przejazd na lotnisko w Arequipie, wieczorem lot do Limy i koniec wyprawy.

W Limie w zależności od rozkładu lotów można zostać na lotnisku lub przejechać do hotelu i kontynuować podróż – już we własnym zakresie – do ustalenia indywidualnie z uczestnikami wyprawy


Cena zawiera:

  • dwa loty wewnętrzne (pierwszego dnia Lima-Cusco i ostatniego dnia Arequipa – Lima) z bagażem rejestrowanym 23 kg
  • przejazdy autobusami międzymiastowymi (na trasach zgodnie z opisem wyprawy) – komfortowe siedzenia rozkładane do pozycji leżącej
  • noclegi w hotelach w Cusco, Arequipa, Puno (zgodnie z opisem wyprawy) – pokoje 2-5 osobowe, łazienki wspólne
  • opłaty za „pole namiotowe” w trakcie trekkingu Salkantay (jeśli będzimy spać w miejscu prywatnym)
  • 2 noclegi w bungalowach na dnie kanionu Colca z wyżywieniem śniadanie + kolacja
  • wynajęcie agencji turystycznej z licencjonowanym przewodnikiem, samochodem 4x4 etc – do trekkingu na wulkan Chachani
  • dwa posiłki dziennie (oprócz 4 dni trekkingu Salkantay do Macchu Picchu – wtedy wyżywienie w oparciu o własne zapasy) – śniadanie i obiadokolacja w lokalnej restauracji (jemy w różnych miejscach, najczęściej w knajpach używanych przez mieszkańców – nie w fancy-restauracjach dla turystów)
  • bilety wstępu do najważniejszych atrakcji Świętej Doliny (Ollaytantambo, Pisaq, Salinas de Mares), Macchu Picchu, Kanionu Colca
  • wycieczki do Tęczowych Gór , Ollaytantambo, Salinas de Mares, Pisaq, rez. Aqua Blanca y Laguna Salinas, Kanonu Colca – zgodnie z opisem wyprawy
  • rejs na jedną z wysp na jeziorze Titicaca i powrót do Puno następnego dnia
  • w miastach - przejazdy komunikacją miejską (autobus/taxi) z dworca/lotniska do hotelu i z hotelu do na dworzec/lotnisko
  • Ubezpieczenia OC i KL – proszę uwzględnić wysokości na których będziemy poruszać się w poszczególne dni – to może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego
  • Obowiązkowy Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

  • biletu lotniczego do Limy (różne opcje i ceny, od ok 3000 pln z międzylądowaniem w Atlancie lub Miami, do ok 6000 KL/AirFrance przez Amsterdam/Paryż. Można jeszcze szukać lotów Avianca, Iberia i LATAM z Madrytu)
  • alkoholu, napojów orzeźwiających, kawy, herbaty etc
  • posiłków w trakcie trekkingu Salkantay (3 dni), batonów energetycznych, snacków etc…
  • dodatkowych posiłków (niż te wymienione powyżej – śniadania/kolacje)
  • biletów wstępu do zbytków nie wymienionych w programie (muzea-kościoły w Cusco, Puno i Arequipa itp.)
  • dodatkowych przejazdów komunikacją miejską (autobus/taxi) w trakcie pobytu w miastach
  • autobusu z Aguas Calientes do wejścia na teren ruin Machu Picchu (przejście zajmuje około 1-1,5 godz, ok 700 m przewyższenia) – koszt autobusu w 2024 w obie strony wynosił ok 34 USD


Galeria:


Peru
Peru
Peru
Peru
Peru